22 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Ziemi, wspólnie się bawić i dzielić wiedzą na temat zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Klasy 4 przedstawiły pokaz mody ekologicznej, natomiast uczniowie klas 5-8 przygotowali prezentacje na temat zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby oraz form ochrony przyrody w Polsce i w naszej gminie. Uczennice klasy 7 przeprowadziły warsztaty z zasad segregacji śmieci w klasach nauczania początkowego oraz klasach 4. Uczniowie w formie zajęć praktycznych segregowali różne rodzaje śmieci, które pojawiają się w koszach w szkole i w domu. Poznali pojęcie recyklingu i jego znaczenie dla przyrody i gospodarki człowieka. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych również razem z całą szkołą obchodziły Dzień Ziemi, na którym gościły Panią Mirkę z Biblioteki Publicznej. Pani Mirka przeprowadziła małe warsztaty dla dzieci, na których dowiedziały się jak należy dbać o naszą planetę żeby wszystkim żyło się na niej dobrze. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności pozwolą jeszcze lepiej dbać o środowisko przyrodnicze!
Dzień Ziemi 2024
- 21
III Powiatowy Konkurs Informatyczny
17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach miał miejsce III Powiatowy Konkurs Informatyczny. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu informatyki rozwiązując test oraz umiejętnościami praktycznymi w pracy przy komputerze. Wśród 24 uczestników Etapu Finałowego byli uczniowie naszej szkoły Radosław Gilski – 5 miejsce oraz Marcel Chwał – 8 miejsce.
Gratulujemy wysokich wyników!
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – łączy nas pamięć!
19 kwietnia uczniowie klasy 4a włączyli sie do ogólnopolskiej akcji Żonkile, biorąc udział w warsztatach przeprowadzonych przez Panią Mirosławę Trojan w Publicznej Bibliotece w Lubczy.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
4
Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka
Mamy to! Nasi Pierwszoklasiści Zdali test wiedzy o bezpieczeństwie i ukończyli Akademię Bezpiecznego Puchatka.
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W Programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 3 miliony uczniów.
Gratulujemy naszym Pierwszoklasistom.
Przedszkolny Konkurs Recytatorski
18 kwietnia 2024 roku w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski pt. "POLSCY POECI DZIECIOM"
Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich przedszkolaków, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz prezentacja umiejętności recytatorskich dzieci.
Nasze przedszkolaki dzielnie pokonały tremę i pięknie recytowały wierszyki.
Przedszkolaki oprócz recytacji wierszyków, wraz z rodzicami przygotowali bardzo pomysłowe i zabawne stroje nawiązujące do tematyki recytowanych wierszyków.
Uroczystość zgromadziła naszych małych artystów podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Jury miało nie lada zadanie wybierając zwycięzców, ponieważ każdy występ był pełen emocji i entuzjazmu.
Laureatami konkursu w kategorii 3-4-latki zostali:
I miejsce: Maria Molek
II miejsce: Zbigniew Potempa
III miejsce: Liliana Łępa
Laureatami konkursu w kategorii 5-6-latki zostali:
I miejsce: Alicja Siedlik
II miejsce: Antoni Kowalski
III miejsce: Kacper Brzęczek
Wyróżnienie:
Aleksandra Marcinek
Emilia Marcinek
Wszyscy uczestnicy naszego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, natomiast zwycięzcy otrzymali jeszcze piękne książki.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za trud włożony w przygotowania ❤.
30
Majówka w Ryglicach
Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Wiesław Zabawa zapraszają na Majówkę w Ryglicach dla wszystkich pokoleń, która będzie miała miejsce 4 i 5 maja 2024 roku.
W ramach wydarzenia odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Kominiarzy oraz XII Ryglicka Parada Orkiestr Dętych.
Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na załączonym plakacie oraz pod adresem: https://www.kulturaryglice.pl/.../247-majowka-w-ryglicach...
Wiosna w Przedszkolu
„Przyszła do nas wiosna w kolorowych kwiatach.
Przyleciały ptaki z dalekiego świata.
Dobrze , że jest wiosna, wiosna cieszy nas.
Słonko grzeje mocno, na spacery czas."
Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Podczas zajęć w każdej z grup dzieci mają okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Zagłębić się w tajniki pracy w ogrodzie oraz poznać w jaki sposób należy dbać o przyrodę.
Już na dobre pożegnaliśmy w przedszkolu panią zimę i zaprosiliśmy panią wiosnę, tworząc piękne prace plastyczne, które zagościły w naszych salach oraz ozdobiły korytarze. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli nam korzystać z jej uroków.
Wychowawcy Przedszkola
28
Szaleni Chemicy,
to grupa wspaniałych, młodych osób, które podejmują różne inicjatywy społeczne. Miło nam poinformować, iż jedną z tych wyjątkowych osób jest Daria Bocheńska, absolwentka Zespołu Szkół w Lubczy. Szaleni Chemicy biorą udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Ideą tej olimpiady jest znalezienie rozwiązania/zapobiegnięcie wybranemu problemowi społecznemu. Młodzi chemicy zainteresowali się tematem zanikających chęci do nauki przez dzieci po czasach pandemii. Z racji tej, iż osoby uczą się w klasie biologiczno-chemicznej postanowiły projekt powiązać z wybranym profilem. W taki oto sposób powstała nazwa „Szaleni Chemicy” i cały projekt. W jego ramach zorganizowali kilka spotkań z dziećmi z różnych szkół w Tarnowie i jego okolicach, podczas których przeprowadzili kilka prostych i ciekawych eksperymentów takich jak: wulkan, lampa lawa, sprawdzanie ph oraz samo pompujący się balon. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 150 uczniów, co jest wspaniałym wynikiem. Mamy nadzieję, że Młodzi Chemicy odwiedzą również i naszą szkołę. Zachęcamy do obserwacji profilu Szaleni Chemicy, gdzie znajdują się ciekawe relacje z zajęć.
Życzymy młodym chemikom dalszych sukcesów.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61555268794266
Finał Debat Oksfordzkich
12 kwietnia w Szkole Podstawowej w Ryglicach odbył się finał debat w ramach projektu ,,Debaty w małej Ojczyźnie’’. Dyskutowano nad dwiema tezami :
Teza1 : ,,Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże’’.
Propozycja- SP Zalasowa Opozycja- SP Kowalowa
Teza 2 : ,,Działalność tzw. influencerów Internetowych przynosi więcej szkód niż pożytku’’.
Propozycja- SP Ryglice Opozycja- SP Lubcza
Ogłaszając werdykt, sędziowie z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, podkreślili wysoki poziom wystąpień i kompetencji uczestników.
Ostatecznie na podium stanęli:
Miejsce I SP Z Ryglic
Miejsce II SP z Lubczy
Miejsce III SP z Zalasowej
Przypomnijmy, że naszą szkołę reprezentowali (w kolejności wystąpień):
1.Kacper Tomasiewicz
2. Filip Fiołek
3. Milena Witek
4. Nikodem Kłusek
Należy podkreślić, że nie było to łatwe zadanie. Wymagało ogromu pracy i przełamania wielu barier związanych przede wszystkim z publicznym wystąpieniem.
Gratulujemy II miejsca i czekamy na dalsze sukcesy.
2
Spotkanie z dietetykiem
W poniedziałek 8 kwietnia zaprosiliśmy do naszej szkoły dietetyka Panią Martynę Pruchnik, aby dowiedzieć się co jeść, by mieć energię i cieszyć się dobrym zdrowiem. W pogadankach uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4. Podczas spotkania dzieci poznały podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Pani Martyna w ciekawy sposób przedstawiła piramidę żywienia, omówiła produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych, po te, które na naszym talerzu powinny pojawiać się w niewielkich ilościach. Wyjaśniła dzieciom, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, pokazała ile kostek cukru się w nich znajduje. Zachęcała uczniów do picia wody i aktywności fizycznej, która jest podstawą zdrowia i dobrej kondycji. Te cenne wskazówki pomogą nam prowadzić zdrowy styl życia!
11
Klasy 4 - 7 w baśniowej krainie Leśmiana
Bolesława Leśmiana znamy przede wszystkim jako oryginalnego, znakomitego poetę i rzadko wspominamy o nim jako twórcy pięknej, mądrej baśni "Przygody Sindbada Żeglarza" A to właśnie ten utwór stał się inspiracją dla twórców rewii na lodzie, którą mogliśmy obejrzeć na lodowisku w Sanoku. Było to wspaniałe widowisko, będące połączeniem osiągnięć współczesnej techniki z urokiem baśniowej krainy. Najlepsi łyżwiarze z całej Polski zasłużyli na gorące brawa publiczności. Mam nadzieję, że autor baśni przyłączyłby się do oklasków i podziękowań dla twórców i wykonawców widowiska...
3
Certyfikat Kształcenia Insta.Ling 2023/2024
Mamy to! Od początku roku szkolnego uczniowie Naszej Szkoły systematycznie pracują w programie Instaling, wspomagającym naukę słówek z języka angielskiego oraz ortografii. Dzięki temu, nasza Szkoła otrzymała kolejny już Certyfikat Jakości Kształcenia za udział w XXI Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół.
Dziękujemy Uczniom za ciężką i systematyczną pracę i życzymy dalszych sukcesów w nauce!
Wycieczka do Krakowa klas V, VI, VII
Dnia 4.04.2024r. klasy V, VI, VII wyjechały na wycieczkę do Krakowa.
Wyjazd został zrealizowany/sfinansowany z projektu “Poznaj swój Region”.
W planie wycieczki była Opera Krakowska, gdzie byliśmy świadkami pięknego musicalu, ukazującego losy jednego z najsłynniejszych Polaków- Mikołaja Kopernika, z okazji jego 550 urodzin.
Musical "Kopernik” autorstwa Tomasza Szymusia (kompozytor) i Ałbeny Grabowskiej (libretto), w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Widowisko warte zobaczenia!
Następnie udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, jednego z największych tego typu placówek w Europie. Zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Mogliśmy obejrzeć wiele cennych eksponatów polskich samolotów przedwojennych oraz samolotów z okresu II wojny światowej.
Każdy z uczestników wycieczki w ramach warsztatów, dostał model samolotu do złożenia.
Wycieczka była bardzo udana i spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów.
Cel edukacyjny całego wyjazdu został osiągnięty.
10
Wycieczka klas 1-3 do Sanoka.
Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Sanoka, gdzie wzięli udział w warsztatach pt.: „Życie codzienne w galicyjskim rynku” w Muzeum Budownictwa Ludowego. W czasie lekcji prowadzonej w obiektach znajdujących się przy Galicyjskim Rynku uczniowie zostali zapoznani z zawodami mieszkańców miasteczka, poznali dawne narzędzia i sprzęty, a także poznali tajniki ówczesnego życia. Następnie uczniowie oglądnęli spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy.
21
Spotkanie z pielęgniarką
W dniu 4 kwietnia uczniowie klas 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach z zasad udzielania pierwszej pomocy, które poprowadziła pielęgniarka Pani Barbara Kłusek. Pani pielęgniarka uczyła dzieci, jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub w sytuacji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Ważną częścią spotkania były pokazy wykonywania opatrunku w razie zranienia, tamowania krwotoku z nosa czy też unieruchamiania złamanej kończyny. Pani Basia przypomniała uczniom numery alarmowe oraz zasady zachowania się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie nauczyli się także badać tętno na nadgarstku i szyi. Zdobyta przez uczniów wiedza i umiejętności mogą kiedyś uratować czyjeś zdrowie i życie.
Wywiadówka
Radosnych Świąt Wielkiej Nocy
Życzenia Świąteczne od Rady Rodziców
Warsztaty wielkanocne trzecioklasistów w Bibliotece Publicznej w Lubczy 🐣
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez p. Mirosławę Trojan, poświęconych tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Na początku spotkania dzieci oglądnęły film edukacyjny o tematyce wielkanocnej, następnie sprawdziły zdobytą wiedzę rozwiązując quiz. Uczniowie poznali także różne techniki dekorowania pisanek, a na koniec spotkania wykonali dekorację świąteczną z papieru. Warsztaty te miały na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat Świąt Wielkanocnych.
Dziękujemy bardzo p. Mirosławie za zorganizowanie warsztatów.
Edyta Kos
4
Misterium Wielkopostne
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 23.03.24 r. w naszej szkole odbyło się Misterium Wielkopostne. Misterium paschalne jest ukazaniem wielkiej miłości Boga do człowieka, co było przesłaniem wystawionego apelu. Słowa wypowiedziane przez uczniów: "Chryste, tyle masz szans na śmierć i zmartwychwstanie, ilu jest ludzi" wprowadziły nas w szczególny czas Wielkiego Tygodnia. Czas refleksji nad swoim życiem i tym, co się dzieje wokół nas. Zmartwychwstanie Chrystusa, niech będzie dla nas wszystkich czasem zmartwychwstania dobroci, miłości do bliźniego i przebaczenia.
12
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie